تئاتر درمانی

 

شاید برای بسیاری از شما تئاتر درمانی واژه ای نا آشنا باشد.  تئاتر درمانی شکلی از درمان است که می توان آن را برای گروه وسیعی از افراد به کار بست.

اسکار وایلد در کتابش با نام اِلمن می گوید “وقتی که فرد در قالب خودش صحبت می کند کمتر شبیه خود واقعی اش است؛ یک نقاب به او بدهید تمام حقیقت را خواهد گفت”. نقش تئاتری یا کاراکتر، مانند این نقاب، هم مراقبتی است و هم رهایی بخش و امکان بروز چیزی که در اعماق نقش های زندگی واقعی  است را فراهم می کند. تئاتر درمانی استفاده آگاهانه و نظام مند از فرآیند های درام/تئاتر برای دستیابی به تغییر و رشد روان شناختی است. تئاتر درمانی رویکردی فعال و تجربی است. این رویکرد می تواند بستری را برای شرکت کنندگان فراهم کند که داستانشان را تعریف کنند، اهدافشان را مشخص کنند، مشکلاتشان را حل کنند و احساساتشان را بروز دهند.

 

 

از طریق درام عمق تجربه درونی به گونه ای فعال کشف می شود و مهارت های روابط بین فردی ارتقا می یابند. به تعبیر دیگر: تئاتر درمانی استفاده آگاهانه از جنبه های شفابخش تئاتر/درام به عنوان یک فرآیند درمانی است. شیوه ای از عمل و بازی که از روش های بازیگری برای بهبود خلاقیت، تجسم، یادگیری، بینش و رشد استفاده می کند. این رویکرد درمانی را می توان در درمان شماری از اختلالات روانی و در تمامی رده های سنی به کار بست.

در تئاتر درمانی فرد در محیطی که در مقایسه با دیگر رویکرد های درمانی بسیار شبیه به زندگی واقعی اوست با درد های روانی و تعارضاتش روبرو می شود. افراد مسائل، تعارضات، و درد های روانیشان را در سناریوهای روزمره رشد می دهند. مطمئناً مباحثات انفرادی و یا گروهی به آشکار شدن رازهای هیجانی فرد کمک می کند. حال آنکه در مواقعی نیز فرد باید کشفیات و یا دریافت های خود را از زندگی مجدداً تجربه کند. منطق تئاتر درمانی این است که شخص و افراد گروه بواسطه این عمل و موقعیت که بسیار  شبیه به زندگی واقعی است چیزهایی را فرا گیرند. در موارد زیادی ترکیب مشاوره های فردی یا گروهی درمانی کلامی در هماهنگی و تطبیق با تئاتر درمانی نتایج مثبت درمانی را  افزایش داده است. در زیر شماری از اهداف تئاتر درمانی آمده اند:

 

-ایجاد تغییرات رفتاری مثبت

-بهبود مهارت های بین فردی

-رسیدن به رشد فردی و خودآگاهی

-بهبود کلی کیفیت زندگی

 

برگزاری دوره های تئاتر درمانی برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان

 

یکی از خدماتی که در موسسه مشاوره و روان شناسی درمانگران سپهر آریا ارائه می گردد برگزاری دوره های مختلف تئاتر درمانی برای تمامی رده های سنی و همچنین برای اختلالات مختلف است. تئاتر درمانگران این مرکز متناسب با هر رده سنی و هر اختلال برنامه های درمانی ویژه ای را طراحی و اجرا می کنند.

شرکت کنندگان پیش از شروع دوره مورد ارزیابی های بالینی قرار می گیرند و به فراخور نیاز یکی از برنامه های درمانی برایشان انتخاب می گردد.

می توان به برنامه های تقویت مهارت های ارتباط اجتماعی، تقویت عزت نفس، افزایش امید به زندگی و کیفیت زندگی و درمان اضطراب اجتماعی به عنوان نمونه هایی از  برنامه های تئاتر درمانی این موسسه اشاره نمود.

 

برگزاری کارگاه های آموزش تئاتر درمانی برای علاقه مندان

 

موسسه مشاوره و روان شناسی درمانگران سپهر آریا برای علاقه مندان به این حوزه کارگاه های آموزشی برگزار می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

موسسه مشاوره و روان شناسی درمانگران سپهر آریا آماده عقد قرارداد با کلینیک های روان شناسی، مدارس، و سایر مراکز، موسسات و سازمان ها برای برگزاری دوره های تئاتر درمانی و همچنین کارگاه های آموزش تئاتر درمانی است. برای کسب اطلاعات بیشتر تماس حاصل فرمایید.